Nechte se zlákat do oázy požitků, tónovaných karpatským větrem.

Ochutnáte tradiční pokrmy, poznáte receptury pravého boršče, okrošky, soljanky, riplanky, bánoše, tokanu, bograče, golubků, pelmení, vareniků, a samozřejmě tradičního šašliku.

Poznáte chutě ukrajinské vodky a její přísný řád přípitků (tostů).

Večery prožijete v příjemné atmosféře „chanu“ (horké minerální koupele s horskými bylinami) a pravé „baně“ (obdoba finské sauny).

Projdete se po kopcích a budete sbírat byliny na nefalšovaný karpatský čaj. S offroadovým speciálem vyjedete vysoko na poloniny a rozhlédnete se po kráse hor, po kterých se proháněl Nikola Šuhaj Loupežník.

Itinerář trasy:

ÚTERÝ:
odjezd z Brna ve 22 hodin – Bayerova 10, restaurace Koločava.

STŘEDA:
Užhorod (příjezd v ranních hodinách – rychlá snídaně, prohlídka města, návštěva památek, místní tržnice..

Pylypec, horský hotel „U leva“ večeře -tradiční šašlik s pečenými bramborami prokládanými domácí slaninou a čerstvým salátem.
Poprvé se setkáte s pravou ukrajinskou vodkou a jejími tradičními přípitky.

ČTVRTEK:
snídaně – „maso po flotsku“,(těstoviny s mletým masem), nebo „Blinčeky“ (amolety) s domácím tvarohem.

Po snídani výjezd offroadem na horu Gemba (1491mnm), cestou ochutnávka domácích likérů z bylin sbíraných na Boržavě. Zastávka u mluvících vodopádů „Šipot

Procházka tradiční vesnicí kde se vrátíte v čase o desítky let zpátky, projdete se mezi roubenými chalupami, navštívíte starobylý kostel a místní obchůdek se všemožným sortimentem. Přejezd do Mižihirje.

Mižihirje: procházka městem, možnost nákupů atd. odjezd do Koločavy.
Koločava-penzion „Četnická stanice“ – odtud veškeré další aktivity.
Večeře-Bograč ( Gulášový kotlík plný masa a zeleniny na paprikovém základě) Večerní posezení s občerstvením (domácí slanina, nakládané kvašené okurky, brynza a samozřejmě kvas (perlivá limonáda z chlebového/obilného kvasu) a nikdy nechybějící vodka a ovocné samohonky.

PÁTEK:
Snídaně – domácí vejce se špekem/slaninou, nebo blinčeky s Natálčinou marmeládou. Karpatský čaj/káva

Dopoledne komentovaná návštěva muzea Ivana olbrachta a „českého kostela“, hrobu Nikoly Šuhaje a četníků, které Nikola pobil.

Odpoledne výjezd Offroadem na Poloninu pod Horou Derevajka, odkud je nádherný výhled na koločavské údolí.

Relax-Piknik: Louky plné mateřídoušky vybízejí k odpočinku na dece a malé duchovní meditacii za cinkotu kravských zvonců. Na přenosném grillu si uděláme něco dobrého k jídlu.

Večeře – Houbová polévka ze Syněvirských bílých hřibů, golubci s bramborovou riplankou. (maso balené v zelném listu a bramborová mačkaná kaše s různými přísadami)

Relax-Chan: společenská koupel v obrovské sedací kádi s horkou minerální vodou obohacenou čerstvými horskými bylinami. K ochlazování slouží dřevěný přepadový bazén integrovaný v divokém horském potoce. Během procedůry se pečou brambory, slanina, popíjí se vodka a čaj.
Dále možnost posezení do nočních hodin v restauraci četnické stanice.

SOBOTA:
Snídaně – Pelmeni/vareniky (taštičky plněné masem, nebo brynzou)

Po snídani odjezd na Syněvirské jezero (1001mnm), cestou návštěva záchranné stanice Mědvědů hnědých, procházka po přenádherné horské obci Sloboda, v srdci Národního parku Syněvir.

Odpolední návštěva skanzenu „staré selo“, ve kterém prožijete zakarpatskou historii v různých časech.

Večeře: Koločavská přírodní chovná farma pstruhů – sami si ulovíte pstruha, který vám bude následně s čerstvými bylinkami připraven na otevřeném grillu. Příloha – pečený brambor a lehký zelný salát.

Relax-Baňa (sauna) – následně posezení do nočních hodin v restauraci.

NEDĚLE:
Snídaně – bánoš (horká kukuřičná kaše sypaná brynzou a opraženou domácí slaninou.

Po snídani možnost návštěvy bohoslužby v koločavském pravoslavném a řeckokatolickém kostele, poté klidný přejezd do Volovce, kde si v primitivním motorestu dáte ten nejlepší šašlik široko-daleko, připravený na otevřeném ohni, podávaný s čerstvým ochuceným salátem.

přejezd na hranice – nákupu v obchůdcích hraničního prostoru.

Při rychlém prejezdu hranicemi návěteva Spišského hradu.

Příjezd do Brna-Bayerovu ulici v pozdních večerních hodinách ( dle času stráveného na hranicích při vstupu do EU-občas i několik hodin zdržení.

CENA 13.500Kč ( 500Eur)

– zahrnuje dopravu komfortními klimatizovanými terénními vozy, průvodce, ubytování, snídaně, večeře, komentované exkurze, offroadové výlety a relaxační aktivity.

V ceně nejsou obsaženy obědy (vždy bude zastávka a možnost obědů), nápoje, pojištění a suroviny na piknik v horách.
Seznam doporučených věcí a doporučení pro výlet na zakarpatii naleznete v sekci „Rady a tipy“ vč.přehledu kurzu Hřivny, orientačních cen v oblasti atd.